niedziela, 10 lutego 2013

Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg "Krzyk pod wodą"

Kolejną propozycją książkowa do przeczytania, którą chciałabym wam przedstawić jest duńska powieść kryminalna  Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerg "Krzyk pod wodą". Osobiście nie jestem zwolenniczką tego gatunku, jednak powieść ta przekonała mnie do częstszego sięgania po kryminały.

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, psycholog wykształconą w Anglii, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do pracy, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie. Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Książka jest niezwykle wciągająca, czyta ją się z zapartym tchem. Intryga goni intrygę, zagadka rodzi zagadkę, do tego czytelnik ma okazję dowiedzieć się co nieco na temat psychologii, profilowania i innych technik kryminalistycznych, stosowanych w śledztwach dużego kalibru. To wstrząsająca opowieść o ludzkich żądzach, pragnieniach i postępowaniu "za wszelką cenę". O strachu i cierpieniu. O niebezpiecznej naturze człowieka.

Nie mam pojęcia, które fragmenty pisała Gerlow, a które jej mąż, bo całość jest niezwykle spójna i nie można wyróżnić w niej więcej niż jednego stylu pisania. Pisarze Ci posługują się sprawnym i zrozumiałym językiem, doskonale wiedząc, jak zainteresować czytelnika. Na duży plus zasługuje stosowanie intrygujących retrospekcji przenoszących odbiorcę do owianej tajemnicą przeszłości któregoś z bohaterów, która niejednokrotnie potrafi zamrozić krew w żyłach. Powieść obfituje w dialogi, niekończące się zwroty akcji, gdzieniegdzie można też dostrzec odrobinę dobrego humoru. Z każdą kolejną stroną mnożą się części składowe głównej zagadki dotyczącej morderstwa lekarza, wychodzą na jaw coraz to nowsze fakty, przez co nawet podejrzewając kogoś konkretnego o popełnienie powyższej zbrodni, nie można być w stu procentach pewnym finału książki. A jest on naprawdę dobry i zaskakujący. Osobiście poczułam jednak pewien nie dosyt, że losy głównych bohaterów potoczyły się tak a nie inaczej, że wizja rodzącego się romansu miedzy nimi została od tak ucięta. W każdym razie Wydawnictwo Politiken nie na darmo okrzyknęło tę powieść najlepszym duńskim kryminałem.


Cena: 35 złotych 

1 komentarz:

  1. Chyba sie skuszę, szukam czegos fajnego do poczytania aktualnie!

    OdpowiedzUsuń